İNGİLTERE'DEN ROMA MOZAİKLERİ

Roma Mozaikleri'nin en muhteşem örneklerinden bazıları İngiltere'dedir. Bu mozaikler, 4.yüzyılda zengin villa sahiplerinin sanatsal zevklerini de yansıtmaktadır. Söz konusu mozaiklerin birçoğunda klasik sahneler işlenmiştir.

İngiltere'den David Neal ve Steve Cosh, ülkenin bilinen bütün ünlü mozaiklerini tanıtan bir dizi hazırladılar. Gerçekten bu üstün çalışmanın içerisinde yer alan mozaiklerin insanda bıraktığı hayranlığı kelimelere dökmek zor olsa gerek.

 

Bu derlememizde sizlere tarihin en güzel mozaiklerini sunuyoruz :

...: CROUGHTON MOZAİĞİ

 Bu mozaik, ilk bakışta sizlere anlamsız gelebilir; ancak işin doğrusunu kavramak ona nasıl baktığınıza bağlıdır.

Merkezdeki madalyondanda Pegasus'un üzerinde Bellerephontes, Chimera'yı öldürüyor.

Madalyonu çevreleyen simetrik bir yıldız ve yıldızın bordürleri içerisinde zincir motifi göze çarpıyor.

İncelemeye devam ediyoruz ve esere bir geometri harikası diyebileceğimiz anda ilginç bir hata ile karşılaşıyoruz. Madalyonun etrafını çevreleyen yıldız, köşede çemberin bir kısmını işgal ediyor. Şu an bunun nasıl gözden kaçtığını bilemiyoruz; ancak böyle bir hatanın söz konusu mozaiğin ihtişamına o kadar da gölge düşürdüğünü söyleyemeyiz. Daha fazla ince ayrıntıya girmeden eserleri anlatmaya devam edeceğiz.

...: LEICESTER MOZAİĞİ

 Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Araştırmacı David Neal, bu mozaiği en iyiye aday gösterdi.

Dışta iki çift bordürden sonra merkezdeki sekizgenlerin desenleri ve ahengi bizleri adeta büyülüyor. Sekizgenler üst ve alt sıralarda birer üçgen ve karo motifleriyle birbirlerinden ayrılıyor. İçlerinde lotus, çiçek, zincir ve dalga motifleri gözlerden kaçmazken söz konusu motifler geometrik düzenlemenin içerisinde yine aynı şekilde veya farklı olarak bir çemberin içini doldururken görülüyor. En dışta korunamayan kısımdaki bir bordürde meander motifinden söz edebiliriz. Pastel renklerin hakim olduğu mozaikte yine üstün bir renk uyumu hakimdir. 

...: KEYNSHAM MOZAİĞİ

Bu kez de başarılı çalışmanın yaratıcılarından Steve Cosh'un favori mozaiğine sıra geldi. Bu üstün gayretlerinde eserlerle duygusal bir bağ kurmalarını yadırgamamak gerekir.

 İşte karşınızda mitolojik bir resim galerisi. Siz hangi efsaneyi görmek isterdiniz şeklinde bir soru için cevap düşünmek yerine sanatçı bizler için eserini kurgulamış bile. Etrafı zincir motiflerinden oluşan karenin içerisinde Boğa üzerinde Europa ve bir Minerva yansıması görüyoruz. Skyros adasındaki Achilles ve floral bezekler mozaiğin esas temasını oluşturmaktadır. Dönemin mozaiklerinde olduğu gibi burada da zincir motifi tercih edilmiştir ve söz konusu motif, en dış bordürü sardığı gibi geometrik düzen içerisinde yer alan betimlemelerin dış bordürünü de çevrelemektedir. 

...: WOODCHESTER MOZAİĞİ

 Bu eser, İngiltere'de Roma Dönemi'nin en büyük mozaiği olarak bilinir.

Merkezde büyük bir madalyon ve iç içe geçmiş çemberlerin arasında faunal bezemeler yer almaktadır. Madalyonu dışta büyük bir kare çevrelerken bu geometrik düzenin bordürleri arasında yine zincir motifi yer alıyor. Merkezin dışında simetrik köşelerde dört adet sütun merkezi bulunmaktadır. Bu nedenle form olarak bir saray odasını düşündürmektedir. Bunları çevreleyen zincir motifi ve en dışarıda bordürlerin arasında meander yer almaktadır. Eser, büyüklüğüne göre yine de iyi korunabilmiş diyebiliriz.

Derleme : ARCHAEOPORT

Mozaik Fotoğrafları : www.archaeology.co.uk


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      2903 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret100795
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 21° 10°