ARABİSTAN'DA NAZCA BENZERİ ÇİZGİLER

   Google Earth, uydu görüntüleriyle yaptığı keşiflere bir yenisini daha ekledi. Bugüne kadar Dünya'nın belirli bölgelerine gidemeyen veya bu girişimlerinde otoritelerden izin alamayan arkeologların işlerini üstlenen sistem, Arap yarımadasında Peru'daki Nazca çizgilerine benzeyen işaretler keşfetti. 

   Yerel Bedevi gruplar tarafından da bilinen kalıntılar aslında ilk defa 1927 yılında bölgede uçuş yapan İngiliz Hava Kuvvetlerinde görevli bir teğmen tarafından keşfedilmiştir.

   Bu yılın başlarında olmak üzere toplam 2000 potansiyel arkeolojik sit alanı keşfeden Google Earth, Arabistan'daki bulgularla daha da heyecan yarattı. Dairesel çemberler ve buna paralel yüzlerce metre uzunluğundaki çizgilerin birtakım hayvan tuzakları olduğu düşünülüyor. Söz konusu çemberler, 20 - 70 mt. arasında bir çapa sahip. Araştırmacılar, Yemen'de benzer yapıların 9000 yaşında olduğu belirtiyor.

   Diğer taraftan Orta Doğu'da yasakçı politikalar yüzünden arkeoloji alanında birtakım yeni keşiflerin yapılması ancak sansüre yer bırakmayan Google Earth tarafından icra ediliyor. Bu şartlar altında yapılan keşifler sevindirici olsa da uydudan tespit ve ardından yerinde müdahale gerçekleşebilseydi daha sağlıklı çalışmaların yapılması kaçınılmaz olurdu ve zincirdeki eksik halkaların tamamlanması sağlanılabilirdi.

  • Nazca Çizgileri :



Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1277 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret97317
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 21°